Jakie elementy są potrzebne do montażu płyt warstwowych?
Montowaniem płyt ściennych parają się wyspecjalizowane grupy. Kiedy nie ma się doświadczenia oraz zdolności pozwalających na samodzielne umocowanie prefabrykowanych elementów na metalowej konstrukcji, opłaca się nająć fachowców. W odmiennym przypadku mamy opcję zdefektować panel, co oznacza stratę gwarancji. Defekt może polegać na zarysowaniu lakieru oraz powłoki organicznej, czego efektem będzie korozja kompozytu.
Mocowania
Do składania płyt warstwowych korzysta się śrub samowiercących, na jakie nakłada się stalowo-gumową podkładkę i - opcjonalnie - kapturek. Długość produkowanych z niklowanej stali śrub zależna jest od grubości paneli. Obróbki (wykonane z ocynkowanej stali najmniejsze elementy chroniące pola styczne płyt) mocuje się za pomocą śrub farmerskich lub nitów stalowo-aluminiowych.
Obróbki blacharskie
Zazwyczaj obróbki blacharskie zamawiane są w kolorach montowanych paneli, niemniej jednak dla uzyskania fascynujących wyników wizualnych mamy sposobność zużyć elementów w kolorach z nimi kontrastujących. Dzięki obróbkom obiekt uzyskuje zapewnianą szczelność, co ubezpiecza przed powstawaniem mostków powietrznych oraz punktów sprzedażowych rosy, czyli stratami energii generującymi koszty oraz obniżającymi funkcjonalność płyt ściennych.
Cięcie płyt warstwowych
Choć producenci proponują zapewnienie paneli pod żądany rozmiar, mogłoby się stać się, że będziemy zmuszeni pewne z nich skrócić. Do przecinania kompozytu opłaca się wykorzystywać dłutownice czy pilarki z drobnym brzeszczotem. Nie rekomenduje się wykorzystania szlifierek kątowych, jakie sprawiają, powstanie opiłków mogących zdefektować lakier, warstwę ochronną.